Επαγγελματικό Λύκειο

Παρουσίαση Επαγγελματικών Λυκείων

epal

Η δευτεροβάθμια Επαγγελματική Εκπαιδευση αποβλέπει στο συνδυασμό της γενικής παιδείας με την τεχνική επαγγελματική γνώση, με ειδικότερους σκοπούς:

• την ανάπτυξη των ικανοτήτων, της πρωτοβουλίας, της δημιουργικότητας και της κριτικής σκέψης των μαθητών
  • τη μετάδοση των απαιτούμενων τεχνικών και επαγγελματικών γνώσεων και την ανάπυξη των συναφών δεξιοτήτων τους
  • την παροχή στους μαθητές των απαραίτητων γνώσεων και εφοδίων για τη συνέχιση των σπουδών τους στην επόμενη εκπαιδευτικη βαθμίδα.

Τα ΕΠΑ.Λ. παρέχουν:

• Γενική Μόρφωση
  • Τεχνική  Επαγγελματική Εκπαίδευση
  • Εργαστηριακή Άσκηση

Περιεχόμενο Σπουδών:

• Δίνουν επαρκή γενική παιδεία
  • Παρέχουν επαγγελματική εκπαίδευση με εύρος, η οποία δεν απαξιώνεται με το χρόνο αλλά αποτελεί ισχυρή βάση για μελλοντικές νέες επαγγελματικές ενασχολήσεις με την πρόοδο της τεχνολογίας.

Οι γνώσεις, οι ικανότητες, οι δεξιότητες και τα χαρακτηριστικά που αποκτούν οι μαθητές, θα πρέπει να είναι σε αντιστοιχία με τα επαγγελματικά καθήκοντα που μπορούν να αναλάβουν, τις απαιτήσεις και τις προσφερόμενες δυνατότητες κατάρτισης και επανεκπαίδευσης, τα συγγενή επαγγέλματα και τις διαφαινόμενες τάσεις και προκλήσεις στον επαγγελματικό χώρο, όπως η σχετική αύξηση των αναγκών σε "πράσινες θέσεις εργασίας".
Η δημιουργικότητα, η πρωτοβουλία, η αυτοπεποίθηση, η αξιολόγηση κινδύνου, η ικανότητα πρόσβασης και επεξεργασίας της πληροφορίας, η ικανότητα επίλυσης προβλημάτων και η διάθεση ομαδικής εργασίας, αποτελούν βασικές δεξιότητες και προσόντα που μπορούν να φέρουν επιτυχία σε πολλούς τομείς της ζωής.

Δομή Επαγγελματικών Λυκείων

Τα Επαγγελματικά Λύκεια διακρίνονται σε Ημερήσια και σε Εσπερινά.

• Η φοίτηση στα Ημερήσια ΕΠΑΛ είναι τριετής και περιλαμβάνει τις τάξεις Α', Β' και Γ'.
  • Στα Εσπερινά φοιτούν εργαζόμενοι μαθητές.
Τίτλοι σπουδών ΕΠΑ.Λ. και Επαγγελματικοί Διέξοδοι

Στους αποφοίτους του ΕΠΑ.Λ. χορηγείται:

• Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου, ισότιμο με το απολυτήριο του Γενικού Λυκείου
  • Πτυχίο επιπέδου 3, αναγνωρισμένο σ΄ όλες τις χώρες της Ε.Ε. με το οποίο εξασφαλίζεται η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Οι απόφοιτοι έχουν τη δυνατότητα:

• Να λάβουν άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος.
  • Να συνεχίσουν τις σπουδές τους στα τμήματα και τις σχολές Ανωτέρων και Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων.
    • ΑΕΙ και ΤΕΙ: Εξετάζονται σε τέσσερα (4) μαθήματα Γενικά, ίδια με αυτά του Γενικού Λυκείου και  δύο (2) μαθήματα Ειδικότητας.
    • Μόνο στα ΤΕΙ: Εξετάζονται σε 2 μαθήματα Γενικής Παιδείας (Νεοελληνική Γλώσσα, Μαθηματικά Ι) και δύο (2) μαθήματα Ειδικότητας.
  • Να εγγράφονται στα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) και κατά προτεραιότητα σε τμήματα ανάλογης ειδικότητας με αυτήν του πτυχίου τους.
Βρίσκεστε εδώ: Home ΕΠΑ.Λ.