RSS Feed
(ΣΣΑΣ), Νοσηλευτικής (ΣΑΝ) και των Ανωτέρων Στρατιωτικών Σχολών
Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ), Στρατού Ξηράς (ΣΜΥ), Πολεμικού Ναυτικού (ΣΜΥΝ) και
Τεχνικών Υπαξιωματικών (ΣΤΥΑ), Υπαξιωματικών Διοικητικών (ΣΥΔ), Ιπταμένων
Ραδιοναυτίλων (ΣΙΡ) της Πολεμικής Αεροπορίας Ακαδημαϊκού Έτους 2012 ?
2013)».
Για να δείτε την προκήρυξη πατήστε ΕΔΩ:

ΕΠΕΙΓΟΝ

Θέμα: Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές δοκιμασίες των Αστυνομικών Σχολών.

Ύστερα από τηλεφωνήματα υποψηφίων, σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη: www.astynomia.gr η εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών για το 1ο έτος των Σχολών της Ελληνικής Αστυνομίας ακαδημαϊκού έτους 2011-2012.

Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών λήγει στις 15-7-2011.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν στα τηλέφωνα: 210-6977774 και 210-6980910 και στα κατά τόπους Αστυνομικά Τμήματα.

Επισκεφτείτε τη σελίδα  http://exams.minedu.gov.gr/Default.aspx

ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΧΡΗΣΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥ ΕΠΑΛ Α?

ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ VIDEO

Η Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ναυτικών του Υπουργείου Θαλάσσιων Υποθέσεων Νήσων & Αλιείας κυκλοφόρησε την προκήρυξη για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού για το 2011, το πινάκιο με τις θέσεις εισακτέων 2011 καθώς και τα: Υπόδειγμα ΓΕΛ - ΕΠΑΛ (Ομάδα Β) (Α1) 2011 και Υπόδειγμα αίτησης ΕΠΑΛ (Ομάδα Α) (Α2) 2011.
Η διάρκεια της εκπαίδευσης στις Α.Ε.Ν. Πλοιάρχων και Μηχανικών περιλαμβάνει (06) έξι διδακτικά εξάμηνα και δύο θαλάσσια ταξίδια (1ο και 2ο) κατευθυνόμενης πρακτικής άσκησης-εκπαίδευσης σε πλοία, συνολικής διάρκειας (12) δώδεκα μηνών. Τα δύο ανωτέρω θαλάσσια ταξίδια περιλαμβάνονται μεταξύ των Α΄-Β΄ και Γ΄-Δ΄ διδακτικών εξαμήνων αντίστοιχα.
Η φοίτηση στις Α.Ε.Ν. είναι δωρεάν.
Οι σπουδαστές/σπουδάστριες από την εισαγωγή τους στις σχολές τηρούν τον Εσωτερικό Κανονισμό και τον Κανονισμό Σπουδών των Α.Ε.Ν. όπως ισχύουν κάθε φορά.
. Οι υποψήφιοι/ες και των δύο (02) Γενικών Κατηγοριών πρέπει να δηλώσουν τις Α.Ε.Ν. στο μηχανογραφικό δελτίο του Υπουργείου Παιδείας, δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων και επιπλέον πρέπει να υποβάλλουν σε οποιαδήποτε Α.Ε.Ν.  δικαιολογητικά, κανονικά και πλήρη από την κοινοποίηση της παρούσας μέχρι και 07-07-2011 ημέρα ΠΕΜΠΤΗ:
Η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, παρουσίασε σήμερα, 26/05/2011, την πρόταση του Υπουργείου για το Τεχνολογικό Λύκειο.
Για την αναλυτική πρόταση πατήστε εδώ.
Για τις ερωτήσεις απαντήσεις πατήστε εδώ.
Για το σχετικό βίντεο πατήστε εδώ.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ

ΤΩΝ ΑΝΩΤΑΤΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ (ΑΣΕΙ) ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ - ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΔΟΚΙΜΩΝ - ΙΚΑΡΩΝ-ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ-ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ (ΑΣΣΥ) ΣΤΡΑΤΟΥ ΞΗΡΑΣ (ΣΜΥ) - ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ (ΣΜΥΝ) ? ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ (ΣΤΥΑ) - ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ (ΣΥΔ) ΤΗΣ ΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2011-2012

Για να δείτε την προκήρυξη πατήστε ΕΔΩ

Για να δείτε το πρόγραμμα των εξετάσεων σχολικού έτους 2010 - 2011 πατήστε εδώ.
Από το Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε:
α) Η ημερομηνία λήξης των μαθημάτων,
β) Το πρόγραμμα των πανελληνίων εξετάσεων του έτους 2011 για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και
γ) η περίοδος των ενδοσχολικών εξετάσεων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ.
Για να δείτε τις ημερομηνίες παρήστε εδώ.

Ψηφιακό σχολείο

Μαθήματα χωρίς σύνορα με ψηφιακό εκπαιδευτικό περιεχόμενο
Κατόπιν σχετικού εγγράφου του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας γίνεται γνωστό στους υποψηφίους (μαθητές και απόφοιτους) που θα συμμετάσχουν στις φετινές πανελλαδικές εξετάσεις, ότι για το νέο ακαδημαϊκό έτος 2011-2012:
Α) δεν θα λειτουργήσει η Στρατιωτική Σχολή Ιπταμένων Ραδιοναυτίλων (ΣΙΡ).
Β) το Κοινό Στρατολογικό Σώμα των Ενόπλων Δυνάμεων μετονομάσθηκε σε Κοινό Σώμα:«Στρατολογικό ? Στρατιωτικών Νομικών Συμβούλων (ΣΣΝΣ)» (μόνο για ΓΕΛ και ΕΠΑΛ ? Β?).

Προηγούμενα άρθρα »