Teachers4Europe

Στις 9 Μαΐου 2018  στο Μουσείο Αργυροτεχνίας στα Ιωάννινα, το Europe Ηπείρου γιόρτασε την ημέρα της Ευρώπης σε συνεργασία με το δίκτυο Teachers4Europe.

Το σχολείο μας συμμετείχε παρουσιάζοντας τη δράση με τίτλο «Ασφαλώς στην Ευρώπη»

Δείτε τη συμμετοχή του σχολείου μας εδώ

Καλωσήρθατε στο 1o ΕΠΑ.Λ. Ιωαννίνων

Ενημερωτικός οδηγός

Το σχολείο μας είναι το 1ο ΕΠΑ.Λ. Ιωαννίνων.
Στόχος μας, σε συνεργασία με το 1ο Ε.Κ. Ιωαννίνων που συστεγαζόμαστε, είναι ο συνδυασμός θεωρίας και πράξης, που στην σημερινή εποχή είναι περισσότερο από ποτέ άλλοτε απαραίτητος, παρέχοντας στους μαθητές: Γενική Μόρφωση, Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση και Εργαστηριακή Άσκηση.
Στους αποφοίτους χορηγείται Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και Πτυχίο Επιπέδου 3 που τους παρέχει τη δυνατότητα να λάβουν άδεια εξασκήσεων επαγγέλματος ή να συνεχίσουν τις σπουδές τους στα τμήματα και στις σχολές των Ανωτέρων και Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων και στα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.).

Στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Ιωαννίνων κατά το σχολικό έτος 2016-2017  λειτουργούν οι εξής τομείς και ειδικότητες:

Τομέας Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού με ειδικότητες

• Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών
  • Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων Εγκαταστάσεων και Δικτύων

Τομέας Μηχανολογίας με ειδικότητες